تحلیل رفتار متقابل جنبه کودک در شخصیت های داستانی مثنوی، بر اساس نظریات اریک برن

پیام:
چکیده:
مثنوی مولانا جلا الدینمحمدبلخی، عارف و شاعر داستان سرای قرن هفتم هجری، حاوی سرگذشت گروه های بشری با هر طیف اعتقادی و رفتاری می باشد و ویژگی های روانی رفتاری نوع بشر در آن موشکافانه منعکس شده است و پژوهش گر می تواند با تحلیل محتوای داستان ها، شخصیت های انسان هاراروان کاوی کند. پژوهش حاضر، جنبه کودک در شخصیت های داستانی مثنوی را تحلیل، و سرنخ های رفتاری و گفتاری این جنبه را برجسته کرده است. مطابق این بررسی، اغلب سرنخ های جنبه کودک که در روان شناسی تحلیل رفتار متقابل مهم اند، مانند: خودشیفتگی، توهم، گریه، لجاجت، خشم، تظاهر، حسد، لذت جویی، ترسو… در شخصیت های داستانی مثنوی وجود دارد.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
43 -75
لینک کوتاه:
magiran.com/p1904686 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.