مطالعه برج های خنک کننده هلر و ارائه یک راه کار برای افزایش کارایی این برج در نیروگاه شهید محمد منتظری اصفهان

پیام:
چکیده:
یکی از روش های افزایش کارایی برج های هلر برای شرایطی که دمای محیط زیاد است استفاده از هواکش برای افزایش انتقال گرما است. در این مقاله با استفاده از کد تجاری فلوئنت، شرایط کارکرد واقعی برج در دمای زیاد با هواکش و بدون هواکش شبیه سازی شد. شبیه سازی برج در دماهای مختلف محیط و اثر هواکش به صورت عددی و افزایش توان توربین و کارآیی نیروگاه با استفاده از نرم افزار جی پرامز بررسی شد. نرخ انتقال گرما، اختلاف دمای آب خروجی و ورودی به رادیاتور و در نتیجه افت فشار در چگالنده افزایش یافته و سبب بهبود کارآیی نیروگاه می شود. در دمای محیط K 315 ، توان هر واحد از نیروگاه حدود 7 مگاوات و توان کل آن حدود 56 مگاوات نسبت به حالت بدون هواکش افزایش یافت. تحلیل اقتصادی این مقاله سرمایه گذاری حداکثر 600 میلیارد ریال با بازگشت سرمایه 2/1 سال تا 5/13 سال را نشان می دهد. بر پایه خرید قیمت برق تضمینی برابر با 8000 ریال به ازای هرکیلو وات ساعت، قیمت مصوب خرید برق منشا تجدید پذیر در سال 95 ، برگشت سرمایه راهکار ارایه شده برابر یک سال و چهار ماه پیش بینی می گردد.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
50 -61
لینک کوتاه:
magiran.com/p1907308 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.