قضا و جایگاه قضاوت زنان در ایران

چکیده:
یکی از وجوه زندگی اجتماعی تمام انسانها آزادی و بالتبع انتخاب آزادانه شغل است و هر شخص اعم از زن و مرد حق دارد هر شغلی را که مایل است و به آن مهارت دارد انتخاب کند. یکی از مشاغل مهم فعالیت های اجتماعی که زنان در آن حضور دارند منصب قضاست. قضا در اسلام از قداست خاصی برخوردار و از منظر مسلمانان جایگاه پیامبران الهی است و کسانی هم که در این منصب قرار می گیرند اعم از زن و مرد می بایست کاملا متقی و پرهیزگار باشند. اما با توجه به نظرهای اعم فقهای صلاحیت زنان برای تصدی پست قضاوت از جمله امور چالش برانگیز در فقه امامی و اهل سنت است. از اینرو هدف از این مقاله بررسی جایگاه قضاوت زنان در ایران از لحاظ فقهی و حقوقی می باشد. در این پژوهش به معنا و مفهوم قضا، قاضی و ویژگی های آن، تفاوت زن و مرد و قضاوت زنان در نگاه مخالفان، موافقان و عصر حاضر، تاریخچه قضاوت زنان از لحاظ حقوقی، مساله ی قضاوت زن در اسناد حقوق بین الملل و فواید پذیرش قضاوت زن در نظام حقوقی کنونی پرداخته می شود. اطلاعات این مقاله به صورت توصیفی-تحلیلی و اسنادی گردآوری شده است.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
13 -26
لینک کوتاه:
magiran.com/p1909375 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.