بررسی موج شکن های مبدل انرژی SSG و شرایط مناسب برای استفاده بهینه از آن

پیام:
چکیده:
مروزه با توجه به رو به کاهش بودن منابع انرژی فسیلی و هم چنین افزایش سطح آلودگی های زیست محیطی ناشی از مصرف این نوع سوخت، کشف و بهره برداری از انرژی های پاک و تجدیدپذیر از جمله انرژی های دریایی امری حیاتی است. در همین راستا استحصال انرژی از امواج دریا به عنوان یک منبع انرژی تجدیدپذیر بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته و روش های متفاوتی برای استحصال این انرژی بررسی و به مرحله اجرا گذاشته شده که استفاده از موج شکن SSG یکی از این روش ها می باشد. نواحی ساحلی و بنادر به دلیل قابلیت های اقتصادی، استراتژیک و گردشگری تعریف شده برای آنها جزو مناطق پرمصرف از لحاظ انرژی الکتریکی می باشند. بنابراین، بررسی قابلیتهای سازه مبدل انرژی SSG و امکان سنجی فنی و اقتصادی آن در نواحی ساحلی و بنادر مختلف می تواند بسیار مفید و راه گشای مشکلات انرژی در این نواحی باشد. در این تحقیق به بررسی عوامل محیطی برای بازدهی بهتر دستگاه SSG پرداخته شده است. نتایج نشان داد که عواملی همچون ارتفاع موج و عمق منطقه و جزرومد شرایط اصلی برای نصب و طراحی این دستگاه می باشد. با بررسی تاثیرات این عوامل بر سیستم SSG در مناطق ساحلی می توان نوع سازه و تعداد مخازن دستگاه را طراحی کرد. در همین راستا تحقیقات نشان می دهد که نصب این سیستم در سواحل خلیج فارس مقرون به صرفه نمی باشد. در سواحل دریای خزر مطالعاتی در این زمینه وجود ندارد اما با توجه به داده های موجود بررسی امکان سنجی نصب سیستم SSG در این سواحل بنظر مفید می رسد.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحه:
78
لینک کوتاه:
magiran.com/p1909834 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!