شواهدی نویافته از معماری محوطه های استقراری هزاره های دوم و اول قبل از میلاد در کرانه های جنوب غرب دریای کاسپی(گیلان)

پیام:
چکیده:
معماری هزاره های دوم و اول ق. م. در استان گیلان، موضوع مطالعه بسیاری از پژوهش های میدانی اخیر بوده و اطلاعات خوبی از وضعیت مساکن مردم گیلان در این ادوار به دست آمده است. در این مقاله ضمن معرفی مختصر محوطه های استقراری از پیش شناخته شده مربوط به بازه زمانی فوق، شامل پیلاقلعه و کلورز در رودبار و سردخونی پشت در تالش، به معرفی شاخصه های بقایای معماری مکشوفه از پژوهش های میدانی در سه محوطه اسکولک رودبار، کافرستان دیلمان و مجموعه تاریخی لیارسنگ بن املش پرداخته ایم. با توجه به یافته های سفالی و گاه نگاری نسبی، سه محوطه فوق دارای شواهد معماری دائمی و نیمه دائمی از اواسط هزاره دوم ق. م. تا اواخر هزاره اول ق. م. (دوره مفرغ متاخر تا دوره پارتی) هستند؛ مهم ترین ویژگی معماری و استقراری در این محوطه ها در هزاره دوم و اول ق. م. عبارت است از: بناهایی با پی سنگی و گاه فاقد پی، دیوارهای سنگی و خشتی، چینش دیوار با ملاط گل به صورت خشکه چین، فضای راست گوشه دارای چفت وبست در زوایا اما به دوراز رعایت تناسبات هندسی، مصطبه سازی، کف سازی به روش کوبیدن و سوزاندن به منظور جلوگیری از نفوذ رطوبت، استفاده از تیرهای چوبی به عنوان ستون یا پوشش سقف و تعبیه سازه های حرارتی در بخش داخلی فضاهای مسکونی.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
47 -65
لینک کوتاه:
magiran.com/p1913391 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!