بررسی تطبیقی نقوش براق در نگاره های معراج دوران اسلامی با برخی از لگام‏های مفرغی لرستان

پیام:
چکیده:
در روایات اسلامی به معراج پیامبر به وسیله مرکبی شگفت انگیز بنام «براق» ، اشارات زیادی شده است. تصاویر و توصیفات متفاوتی از براق، در نگاره ها و متن های ادبی برجای مانده است. همچون: استر، اسب یا موجودات چهارپای بالدار یا بدون بال و غیره. در عرفان و تصوف نیز «براق» دارای تفاسیر و مفاهیم ویژه ای است. با توجه به این توصیفات ، براق در زمره موجودات ترکیبی «انسان- حیوان» قرار می‏گیرد. موجودات تخیلی- ترکیبی پیشینه ای اساطیری دارند که نمونه‏های خارق العاده ای از آن در هنر مفرغ کاری لرستان خلق شده اند. سوال پژوهش: بین ساختار فیزیکی و مفهوم نمادین براق و نقوش مفرغی مشابه آن در لرستان چه قرابتی وجود دارد؟ نقوش ترکیبی «انسان- حیوان» در تزیینات دهنه اسب مفرغ های لرستان تصویر و برجسته کاری شده اند ازنظر ظاهری شباهت بسیاری بین آن ها و براق وجود دارد. این پژوهش باهدف تطبیق ظاهری و مفهومی این نقوش برای پی بردن به پیشینه اساطیری براق و همچنین دست‏ یافتن به مفهوم و کاربرد لگام های یافت شده در لرستان، با روش توصیفی- تطبیقی و ابزار گردآوری اطلاعات کتابخانه ای انجام شده است. با توجه به یافته ها می توان نقوش براق تصویر شده درصحنه های معراج پیامبر را متاثر از نقوش ترکیبی مفرغ های لرستان و پیشینه عقاید مهرپرستی و هندو ایرانی نقاشان دانست.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
67 -81
لینک کوتاه:
magiran.com/p1913393 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.