بررسی تاثیر سیاست های بانک ملی ایران با رویکرد «اقتصاد مقاومتی» بر افزایش شاخص بازده دارایی ها در آن بانک

پیام:
چکیده:
اقتصاد مقاومتی نوعی اقتصاد مبتنی بر تولید و نوآوری با کارایی بالا می باشد که با کمترین وابستگی به خارج از کشور در خصوص نیازهای اساسی و راهبردی می تواند کشور را در حوزه اقتصادی در موقعیت ممتازی قرار دهد و آسیب پذیری آن را در مقابل تکانه های اقتصادی جهانی به حداقل ممکن برساند ولذا این نوع اقتصاد نمی تواند به سادگی مورد تهدید قرار گیرد.
پس از ابلاغ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی از جانب رهبر معظم انقلاب و دستور رئیس محترم جمهور مبنی بر اجرای این سیاست ها، بانک مرکزی موظف به طرح ریزی برنامه های اجرایی متناسب با سیاست های کلی ابلاغی در حوزه های پولی و بانکی شد.
بانک ملی ایران به عنوان بزرگ ترین بانک جهان اسلام می بایست جهت اجرای فرصت "اقتصاد مقاومتی" نسبت به سایر رقبا آماده تر باشد زیرا چرخه عمر آن در مرحله ی "پس از بلوغ" قرار دارد و لذا بهتر است استراتژی های مبتنی بر بهره وری را (نسبت به رشد مالی) دنبال نماید و رویکرد اقتصاد مقاومتی بانک را در رسیدن به بهره وری توسعه خواهد داد. از طرفی نرخ بازده دارایی ها به عنوان شاخص بهره وری در سیاست های اقتصاد مقاومتی بانک ملی ایران می تواند مورد پایش قرار گیرد.
یافته های این پژوهش حاکی از آن است که سیاست های بانک ملی ایران با رویکرد "اقتصاد مقاومتی" بر افزایش گردش دارایی های بانک موثر است و این گونه استنباط می شود که درصورت به کارگیری سیاست های ارائه شده در حوزه اقتصاد مقاومتی در بانک ملی ایران، علاوه بر دستیابی به سودآوری (فرضیه اول پژوهش) نیل به بهره وری از طریق افزایش گردش دارایی های مشهود (فرضیه دوم پژوهش) دور از انتظار نخواهد بود.نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
127 -139
لینک کوتاه:
magiran.com/p1915451 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!