بررسی فقهی کارکردهای پیامک در بستر حریم خصوصی

نویسنده:
پیام:
چکیده:
چگونگی استفاده صحیح از پیامک و سرویس پیام کوتاه بحثی است که این مقاله در پی تبیین و بررسی فقهی کارکردهای آن می باشد زیرا در بحث استفاده از وسایل و ابزار آلات ارتباطی، تنها از طریق استفاده صحیح و درست از دیدگاه شرعی و قانونی است که انسان می تواند از آن ها در راه رفاه و رسیدن به سعادت و کمال یاری جوید. در غیر این صورت، یعنی استفاده نادرست و خلاف از آنها، باعث می شود که این ابزار و وسایل ارتباطی عمدتا بلای خانمان سوز انسان گردیده و حتی حریم خصوصی افراد که جزء اولین حقوق و نیازهای انسانی است از دسترس و تجاوز دیگران در امان نباشد. بنابراین مقاله حاضر ضمن ذکر مزایا و ویژگی های سیستم ارتباطی پیامک، به برخی از کارکردها مهم آن اشاره و در مورد پیامدهای و عواقب ناشی از استفاده سوء و نادرست از این وسیله هشدار می دهد و در ادامه انواع پیامک به لحاظ محتوایی را طرح کرده و با اشاره به بحث حریم خصوصی افراد، پیامک های مزاحم را مورد بررسی قرار می دهد و احکام فقهی و حقوقی پیامکهای مزاحم و ناقض حریم خصوصی افراد را تبیین نموده و در نهایت راهکارهایی برای استفاده درست و صحیح از پیامک پیشنهاد می دهد.
زبان:
فارسی
صفحه:
119
لینک کوتاه:
magiran.com/p1915513 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!