مروری بر پوشش های روان کننده

پیام:
چکیده:
مشکل اساسی بسیاری از تولیدات صنعتی اعم از خودرو، هوافضا، لوازم خانگی، الکترونیک و غیره، ضریب اصطکاک بالای سطوح تماسی است. بسیاری از فرآیندها در صنعت بدون استفاده از پوشش های روان کننده معروف به روان کننده های فیلم جامد برای سطوح درگیر در حال حرکت، غیرممکن است. از طرفی برخی از روان کننده های فیلم جامد سمی و اشتعال پذیرند، بنابراین استفاده از روان کننده های فیلم جامد با توجه به مزایای متعدد این مواد یک مسئله مهم مرتبط با محیط زیست، امنیت و سلامت است. روان کننده های فیلم جامد سامانه ای از مواد جامد هستند که برای کاهش اصطکاک بین دو سطح استفاده می شوند. مواد متعددی به عنوان روان کننده های خودروان کار فیلم جامد مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین روش های مختلفی برای اعمال پوشش های خودروان کار وجود دارد. روان کننده های فیلم جامد و گریس ها عمدتا از یک یا چند ذره جامد روان کننده که در یک اتصال دهنده پخش شده اند تشکیل شده اند و توسط یک حلال رقیق می شوند تا روی سطح اعمال شوند. در این مقاله به مطالعه روان کننده های فیلم جامد و همچنین دو دسته اصلی آن ها یعنی روان کننده های معدنی و آلی پرداخته شده است.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
41 -53
لینک کوتاه:
magiran.com/p1916058 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.