طبقه بندی و تحلیل باستان شناسانه اشیاء سرخ دم لری

پیام:
چکیده:
محوطه ی سرخ دم لری در 10 کیلومتری جنوب شرق شهر کوهدشت در استان لرستان واقع شده است. این محوطه در سال 1317 ه‍. ش. و در جریان بررسی هیات هلمز به سرپرستی اریک اشمیت شناسایی و مورد کاوش قرار گرفت. براساس داده های باستان شناسی به دست آمده، محوطه دارای 3 لایه ی استقراری است؛ دوره ی اصلی استقراری در این محوطه (لایه ی 2) شامل مجموعه معماری بزرگی است که «معبد» نامیده شده است. به هنگام کاوش بر سطح کف فضاهای معماری، زیر کف و داخل تعدادی از دیوارها، در مجموع حدود 1804 شئ کشف و ثبت شد. فراوانی اشیاء به دست آمده و تنوع فوق العاده ی آن ها بستر بسیار مناسبی برای مطالعه ی جامع اشیاء مزبور و ارتباط آن ها با بنای مکشوف را فراهم ساخت. با وجود فراوانی اشیای به دست آمده، تاکنون این اشیاء به صورت علمی معرفی و مطالعه نشده اند؛ لذا با توجه به اهمیت موضوع، در این پژوهش تلاش شده گونه شناسی و تحلیل علمی در این ارتباط صورت گیرد. پژوهش حاضر با رویکرد توصیفی و با تکیه به اطلاعات کتابخانه ای و بررسی میدانی صورت گرفته و درپی پاسخ به پرسش های پیش رو است؛ آیا ساختمان محوطه ی سرخ دم لری معبد است؟ آیا اشیای به دست آمده ماهیت آئینی و نذری دارند؟ از نظر گونه شناسی و جنس اشیاء به دست آمده مفهوم خاصی را به نمایش می گذارند؟ مطالعه ی صورت گرفته نشان می دهد که اشیاء سرخ دم لری از نظر گونه شناسی شامل انواع: زیورآلات، مهرها، سنجاق ها، ابزارآلات، ظروف، پیکرک ها، جنگ افزارها و اشیای متفرقه ی دیگر می شود. از نظر آماری نیز زیورآلات بیشترین حضور را داشته و از نظر ماده مورد استفاده برای ساخت، مفرغ بیشترین حجم را به خود اختصاص می دهد. همچنین مطالعه ی صورت گرفته بر روی جامعه ی آماری و توزیع و پراکندگی اشیاء در داخل بنا، نشان می دهد که اشیاء مورد بحث، ماهیت نذری داشته و بنای به دست آمده معبد مهمی برای طبقات مختلف جامعه به شمار می آمده است و تاریخی از 1200 تا 700 ق. م. را پوشش می دادند.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
63 -82
لینک کوتاه:
magiran.com/p1918725 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.