بازتاب «اغراق» در اشعار پایداری قیصر امین پور

چکیده:
قیصر امین پور از جمله شاعران نامدار معاصر است که در موضوعات مختلفی طبع آزمایی کرده است. یکی از این حوزه ها ادبیات پایداری است که در آن از جان گذشتگی ها و جانفشانی های هم وطنانش را در دفاع از مرزهای ایران زمین به تصویر کشیده و با نوآفرینی های خیال انگیز و جان بخشی های شگفت انگیز پیام و هدف متعالی خود را ابراز داشته است. یکی از شگردهای قیصر در خلق این تصاویر ماندگار، بهره گیری از آرایه های ادبی است؛ اما نکته تامل برانگیز این است که امین پور در موضوعات خاصی مانند ادبیات پایداری که محمل شورآفرینی و حماسه آفرینی است از برخی صنایع ادبی بیشتر بهره برده و همین گزینش هنرمندانه سبب شده تا شعرش گیرایی و گویایی زیادی داشته باشد و تاثیر شگرفی بر مخاطب بگذارد. در این مقاله سعی شده است تا با ژرف کاوی در مفهوم یکی از آرایه های مهم ادبی یعنی اغراق، کاربردهای آن در شعر پایداری قیصر امین پور نمایان شود و میزان و چگونگی به کارگیری آن در اشعار او مورد تحلیل و بررسی قرار گیرد.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
23 -39
لینک کوتاه:
magiran.com/p1921826 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!