چالش های سیاسی فرهنگی جریان های تکفیری ضد گفتمان انقلاب اسلامی و راهکارهای مقابله با آن

نویسنده:
چکیده:
شکل گیری و گسترش جریان های تکفیری، با توجه به داشتن ویژگی هایی مانند نقل گرایی، عقل ستیزی، وحدت گریزی، خشونت گرایی و بی توجهی به استکبار، چالش های متعددی ضد گفتمان انقلاب اسلامی (با مولفه هایی مانند وحدت گرایی اسلامی، استکبارستیزی، عقل گرایی و…) به وجود آورده است. (ضرورت) مقاله ی حاضر به دنبال پاسخ گویی به این پرسش است که چالش های سیاسی- فرهنگی جریان های تکفیری ضد گفتمان انقلاب اسلامی و راهکارهای مقابله با آن چیست؟ (پرسش اصلی) چالش های سیاسی- فرهنگی جریان های تکفیری ضدگفتمان انقلاب اسلامی، شامل مواردی همچون تضعیف راهبرد وحدت اسلامی، حاشیه رانی مبارزه با اسرائیل، خشونت گرایی، تضعیف بسترهای گفت‏وگو‏ و تضعیف جایگاه فکری و ایدئولوژیکی انقلاب اسلامی می شود. متقابلا راهکارهای مقابله با این جریان ها نیز شامل مواردی همچون دیپلماسی و همگرایی اسلامی، روشنگری درباره ی نقش سیاست های استکباری، تلاش برای تقویت جریان های فکری سیاسی معتدل در جهان اسلام، آگاهی بخشی درباره ی جریان های تکفیری و… می شود. (یافته) در این مقاله، برای تبیین بحث، از «نظریه ی بحران» «توماس اسپریگنز» ، با روش توصیفی- تحلیلی استفاده شده است. (چارچوب نظری و روش)
زبان:
فارسی
صفحه:
7
لینک کوتاه:
magiran.com/p1924448 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!