ارائه چارچوبی برای ارزیابی تاب آوری سازمانی در صنعت چرم ایران

پیام:
چکیده:
صنعت چرم از جمله صنایع سنتی و باستانی در کشور ما، ایران می باشد. ایران با پیشینه ای چندهزارساله یکی از قدیمی ترین تولیدکنندگان چرم جهان محسوب می شود. البسه و لوازم چرمی کشف شده در ایران حکایت از آن دارد که قدمت صنعت پوست و چرم در این سرزمین به بیش از 3000 سال قبل باز می گردد. با همه این ها و با وجود این که کشور ایران دارای سابقه تاریخی در صنعت چرم است و پوست دام های ایرانی از لحاظ ژنتیکی جزو بهترین پوست های جهان محسوب می شود، متاسفانه این صنعت نتوانسته است به جایگاه مناسبی در بازارهای بین المللی دست یابد. شرکت های چرمی ایران توان رقابت را از دست داده و بقای خود را در معرض تهدید می بینند؛ تهدیدی که باعث شده است امروز تنها حدود 25درصد کارخانجات و کارگاه های چرم سازی کشور فعال باشند. با این حال، تاب آوری سازمانی ابزاری است که می تواند منجر به مزیت رقابتی سازمان ها شده و بقای آن ها را در برابر بحران ها تقویت کند. این مقاله پس از طراحی مدلی برای تاب آوری سازمانی، به ارزیابی و سنجش تاب آوری سه شرکت فعال در صنعت چرم کشور می پردازد. نتایج نشان می دهد که این شرکت ها در شاخص تاب آوری در وضعیت مناسبی قرار ندارد.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
105 -129
لینک کوتاه:
magiran.com/p1926421 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!