فساد اقتصادی با تاکید بر نقش نخبگان سیاسی و ساختارهای مدیریتی

نویسنده:
چکیده:
مساله ای که این مقاله به دنبال بررسی آن است عبارت است از: فساد اقتصادی با تاکید بر نقش نخبگان سیاسی است که امروزه به عنوان یکی از مسائل کشور ما به شمار می رود. زیرا سوء استفاده از موقیعت، برخی از نخبگان سیاسی وکاستی ها وضعف های ساختارهای مدیریتی و نظارتی از مهمترین عوامل تاثیرگذار بر پدیده فساد اقتصادی است. پیامدهای فساد اقتصادی در سطوح و ابعاد مختلف قابل مطالعه و بررسی است. کاهش اعتماد مردم وکاهش سرمایه اجتماعی در کشور از مهمترین پیامدهای فساد اقتصادی تلقی می شود. این تحقیق از نوع تحقیقات کیفی است که با روش توصیفی -تحلیلی و با تکنیک های اسنادی وکتابخانه ای انجام میگیرد. نتایج به دست آمده از این تحقیق، نشان می دهد که: اولا: برخی نخبگان سیاسی وعوامل نفوذی آنها در نهادها وسازمان های دولتی و اداری در تکوین فساد نقش دارند. ثانیا: سوءمدیریت برخی از مسئولان و نخبگان قدرت در تکوین فساد، تاثیرگزار است. و ثالثا: نهادها و دستگاه های نظارتی وکنترلی در پیشگیری و مقابله با فساد کارکنان دچار ناکارآمدی هستند. رابعا: نوع برخورد وتنبیه مفسدان اقتصادی، نشانگر عدم برخورد جدی و کارآمد با مفاسد اقتصادی در کشور است.
زبان:
فارسی
صفحات:
131 -148
لینک کوتاه:
magiran.com/p1930220 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.