ابداع و بررسی روشی نوین در استحصال و جمع آوری آب باران

پیام:
چکیده:
تا کنون برای جمع آوری آب باران از روش های مختلفی استفاده شده است، اما هر یک از این روش ها به تنهایی دارای معایبی هستند که باعث منسوخ یا محدود شدن استفاده از آن ها گردیده است. روش جمع آوری آب باران با استفاده از دستگاه استحصال آب باران (R. H. M) روش نوینی است که برای اولین بار با الهام از آبیاری کوزه ای، تکنیک های استحصال آب و آبیاری قطره ای شکل گرفته است. به طوری که از تلفیق این سه روش، دستگاهی بسیار ساده، ارزان، کاربردی و قابل اجرا در مناطق مختلف ایران و جهان، بخصوص در مناطق خشک و نیمه خشک و حتی نیمه مرطوب که دسترسی به آب نا ممکن یا کم است، ساخته می شود. این دستگاه در زمینه تامین آب مورد نیاز بخش های مختلف کشاورزی، شرب، توریسم و… کاربرد دارد. با ابداع و ساخت این دستگاه، مشکلات و معایب سه روش فوق به طور کامل بر طرف می گردد. دستگاه استحصال آب باران دستگاهی ساده و چند منظوره است. هدف اصلی این دستگاه تامین آب کافی به منظور ایجاد و توسعه باغات و درختکاری در مناطق کم آب یا فاقد منابع آب می باشد همچنین از آن برای ایجاد اشتغال مولد نیز استفاده می شود. از عمده ترین اهداف فرعی این دستگاه می توان به حفاظت از منابع آب های زیرزمینی و جلوگیری از فرسایش خاک اشاره کرد. روش کار در گام نخست بر اساس طراحی، ساخت و نصب دو نمونه دستگاه استحصال آب باران با ظرفیت های باران گیری 430 و 1800 لیتر انجام شد. در مرحله بعد با استفاده از یک دستگاه باران سنج، نسبت به اندازه گیری ارتفاع بارش روزانه و حجم آب ذخیره شده در مخزن دستگاه اقدام و قابلیت آنها در ذخیره سازی و نگهداری آب باران مورد بررسی قرار گرفت. نتایج نشان داد، این دستگاه از کارایی لازم برای استحصال و نگهداری آب باران تا زمان بهره برداری برخوردار بوده و کل تلفات آب، در طول فرآیند باران گیری و ذخیره سازی آب باران تا زمان بهره برداری، کمتر از 5 درصد می باشد
زبان:
فارسی
صفحات:
1 -14
لینک کوتاه:
magiran.com/p1933870 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.