ساخت غشاهای سرامیکی ارزان قیمت جهت کاهش ذرات جامد محلول در آب

پیام:
چکیده:
غشاهای سرامیکی که در فرآیند تصفیه آب به کار می روند مزیت های زیادی نسبت به غشاهای پلیمری رایج دارند . از این رو در این مقاله به تولید غشاهای ارزان قیمت با مواد ساده در دسترس و بررسی ویژگی های آب عبوری از آن ها می پردازیم. در ابتدا دستگاهی برای تست غشاها ساخته شد. سپس برای ساخت سرامیک های متخلل از روش های پرس کردن و ریخته گری دوغابی استفاده شده است. برای مثال، ماده مورد استفاده شامل پودر سرامیکی حاوی 84 درصد وزنی آلومینا، 12درصد کائولن و 4 درصد فلدسپار و سایر مواد افزودنی به آن می باشد که در شرایط مختلف از نظر مقدار ماده افزودنی و همچنین دما و فشار های گوناگون اقدام به ساخت قرص هایی با ضخامت های مختلف از آن شده است. نتایج کلی تست دستگاه با هرکدام از قرص های سرامیکی نشان دهنده قدرت بالای این سرامیک های متخلل در فرآیند تصفیه آب می باشد به طوری که نمونه با ضخامت 20 میلی متر توانست کل مواد جامد محلول[1]در آب را ازppm 950 به ppm400 کاهش دهد و همچنین دراستفاده متوالی سه قرص با ضخامت های 10، 10 و 20میلی متر کل مواد جامد محلول آب از ppm 1200 به ppm 320 کاهش یافت.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
53 -61
لینک کوتاه:
magiran.com/p1939277 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!