آنالیز پارامترهای مختلف در طراحی سیستم اسمز معکوس

پیام:
چکیده:
بحران آب آشامیدنی در بسیاری از نقاط جهان وجود دارد. تکنولوژی های نمک زدایی تا حد زیادی مشکلات کمبود آب را کاهش می دهند و کیفیت زندگی و وضعیت اقتصادی را بهبود می بخشند. با توجه به اینکه فرایندهای نمک زدایی مختلفی وجود دارد؛ اما اسمز معکوس از فرایندهای غشایی است که اخیرا پیشرفت ها و کاربردهای زیادی داشته است. همواره فاکتورهای زیادی بر عملکرد یک سیستم نمک زدایی تاثیر دارد؛ از جمله این موارد، می توان به تغییرات دما، فشار، غلظت آب ورودی، میزان آب ورودی، نحوه طراحی و چیدمان ممبرین ها اشاره کرد. در این پژوهش، تغییرات هر یک از این پارامترها و تاثیرش بر عملکرد سیستم با معادلات ریاضی، پکیج نرم افزاری و تجربیات میدانی به دست آمد. طبق یافته ها، فشار و دما همواره به عنوان فاکتوری با کارکرد متناقص در حفظ کیفیت و کمیت آب تصفیه شده عمل می کنند. افزایش غلظت و میزان آب ورودی باعث کاهش کیفیت آب تصفیه شده می شود. برای افزایش 10% راندمان می توان سیستم دو مرحله ای یا سیستم با بازگشت آب را طراحی کرد. همچنین، آرایش سری ممبرین ها، عملکرد بهتری نسبت به آرایش موازی آنها داشت؛ به طوری که باعث بهبود 12% در راندمان شد.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
75 -83
لینک کوتاه:
magiran.com/p1942359 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.