مطالعه آزمایشگاهی اثر ژئوسل بر رفتار بار- نشست ماسه لایروبی بندر شهید رجایی

پیام:
چکیده:
در شهرهای بندری، برداشت و انباشت حجم زیاد رسوبات حاصل از عملیات لایروبی به عنوان چالشی جدی به دلیل ایجاد مشکلات زیست محیطی و اقتصادی مطرح می باشد که ضرورت استفاده مجدد و بهینه از این مصالح را روشن می سازد. غالبا به دلیل مشخصات مکانیکی ضعیف، این مصالح به صورت مستقیم قابل استفاده مهندسی نمی باشند لذا جهت استفاده مجدد، بهبود خواص مکانیکی آن ها ضروری است. یکی از روش های بهسازی خاک استفاده از ژئوسنتتیک ها است که در این میان ژئوسل به واسطه ساختار سه بعدی و تامین محصورشدگی برای خاک داخل سلول ها، منجر به بهبود قابل توجهی در ویژگی های مکانیکی خاک مسلح می شود که این موضوع در کنار سرعت و سهولت اجرایی، آن را به گزینه ای مطلوب جهت بهسازی خاک های دانه ای تبدیل نموده است.
در بندر شهیدرجایی به واسطه عملیات لایروبی احداث فازهای جدید، حجم زیادی از ماسه کربناته در مجاورت ساحل در حال انباشت است، لذا به منظور ارائه راهکار جهت استفاده مجدد از این مصالح، این پژوهش به بررسی تاثیر مسلح سازی با ژئوسل بر رفتار بار-نشست ماسه مزبور از طریق آزمون بارگذاری صفحه، می پردازد. برای این منظور، از یک مدل فیزیکی شامل پی دایره ای بر ماسه ی مسلح با ژئوسل و غیرمسلح تحت فرآیند بارگذاری-باربرداری استفاده شده است. نتایج این تحقیق نشان می دهد که استفاده از ژئوسل و همچنین استفاده از لایه شن خوب دانه بندی شده در لایه سطحی مدل، می تواند موجب بهبود رفتار بار-نشست ماسه لایروبی شود.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
237 -260
لینک کوتاه:
magiran.com/p1947002 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!