تاثیر مو سیر بر قابلیت زنده مانی باکتری های پروبیوتیک و برخی خواص فیزیکو شیمیایی و پذیرش کلی ماست هم زده کم چرب

پیام:
چکیده:
از آن جا که اغلب غذا های پروبیوتیک را فرآورده های شیری تشکیل می دهند و با توجه به تغییر ذائقه افراد جامعه، تولید کنندگان محصولات شیری به فکر تولید محصولات جدیدی هستند که در کنار تامین تنوع ذائقه مصرف-کنندگان، ارزش غذایی بالایی نیز داشته باشند.امروزه، ماست طعم دار از مقبولیت زیادی در بین مصرف کنندگان برخوردار است. طعم دهی به ماست از طریق افزودن ترکیبات طبیعی از جمله انواع میوه ها و انواع سبزیجات تازه یا خشک مانند نعناع، پونه، ریحان و مو سیر انجام می پذیرد. در این پژوهش، تاثیر افزودن مو سیر ایرانی در سطوح 2/0، 3/0 و 4/0 درصد بر زنده مانی باکتری های پروبیوتیک (لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس و بیفیدوباکتریوم لاکتیس) و برخی ویژگی های فیزیکو شیمیایی ) pH، اسیدیته قابل تیتر، آب اندازی و ویسکوزیته( و پذیرش کلی ماست هم زده کم چرب پروبیوتیک حاوی 08/0% بتا گلوکان مورد بررسی قرار گرفت. نتایج نشان داد که افزودن مو سیر تاثیر معنا داری بر اسیدیته و pH نمونه های ماست داشت (05/0>p). با افزایش درصد مو سیر در نمونه های ماست هم زده، ویسکوزیته و زنده مانی باکتری های پروبیوتیک کاهش و آب اندازی و پذیرش کلی افزایش یافت (05/0>p).
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
37 -54
لینک کوتاه:
magiran.com/p1947062 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.