ویژگی های اخبار منتشر شده در شبکه های اجتماعی مجازی؛ پیشنهاداتی در نحوه ارائه اخبار تلویزیونی صداوسیما(مطالعه موردی صفحات خبری اینستاگرام )

نویسنده:
پیام:
چکیده:
با ظهور فناوری های نوین ارتباطی و فعالیت انواع رسانه های نوین در فضای مجازی، شاهد گسترش فعالیت شبکه های اجتماعی مجازی در عرصه اطلاع رسانی و انتشار اخبار در جامعه هستیم؛ تاجایی که این شبکه های مجازی در حال تبدیل شدن به یکی از منابع مهم خبری در جامعه هستند. هدف اصلی این پژوهش، شناخت مهمترین ویژگی های اخبار انتشار یافته در شبکه های اجتماعی مجازی و ارائه پیشنهاداتی در نحوه ارائه اخبار تلویزیونی صداوسیما در قبال آن است. در این پژوهش کیفی که با تکنیک تحلیل محتوای کیفی انجام گرفته است، جامعه آماری، صفحه های خبری فارسی زبان اینستاگرام است که با روش نمونه گیری هدفمند، 9صفحه از تاریخ 12/01/97 تا تاریخ 19/01/97 انتخاب و مهمترین تم ها و ویژگی های اخبار انتشار یافته در این صفحه های خبری مورد بررسی قرار گرفت. با توجه به نتایج پژوهش، شاخص ترین ویژگی های اخبار منتشر شده در شبکه های اجتماعی مجازی چندرسانه ای بودن، امکانات تعاملی، خوانش سریع و راحت اخبار، فرامتنی، تصویر محور بودن، به روز شدن لحظه ای، دریافت خبر از دوستان و حضور فعال خبرنگاران شهروندی است و مناسب ترین اقداماتی که صداوسیما در ارائه خبر تلویزوینی خود، جهت حفظ جایگاه خود در مقام اصلی ترین منبع اطلاع رسانی در جامعه می بایست مدنظر قرار دهد، سرعت در تولید و انتشار اخبار، استفاده از شیوه های جدید ارائه اخبار تلویزیونی، نگارش اخبار با سبک های جدید خبرنویسی، بهره گیری از فناوری های جدید در تولید خبر، پوشش جامع رویداد های خبری متناسب با انواع سلایق مخاطبان و تلاش در جهت هر چه تعاملی کردن برنامه های خبری خویش است.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
11 -25
لینک کوتاه:
magiran.com/p1947348 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!