تحلیل معضل امنیتی عربستان سعودی در چارچوب نظریه موازنه تهدید

پیام:
چکیده:

مسیله امنیت وجودی مهم‌ترین دغدغه عربستان سعودی از ابتدای شکل‌گیری این رژیم بوده است که به دلیل پررنگ بودن نقش هویت‌های فراملی و عدم تکامل و بلوغ دولت ملی در منطقه، مستمسک ساختن آن از سوی هر یک از دول قدرتمند منطقه، به‌ویژه مصر، عراق و ایران، چالشی جدی علیه هویت وجودی این کشور ایجاد کرده است. براساس نظریه موازنه تهدید استفن والت، عربستان در مجاورت جغرافیایی با این سه کشور واقع است که به عنوان عنصری ثابت کماکان پابرجاست. همچنین سه کشور مذکور از توان نظامی قابل ملاحظه‌ای برای اتخاذ رویکرد تهاجمی برخوردارند که براساس شاخص‌های جنگی همچون ارتش قدرتمند و تسلیحات نظامی متنوع و پیشرفته، نیز وجود مصادیق عینی مانند توسل به جنگ همچون جنگ میان دو قدرت منطقه‌ای عراق و ایران، یا مشارکت چندباره مصر در جنگ علیه اسراییل، نمود عملی یافته‌اند. به لحاظ نیات خصمانه نیز این سه کشور به تناوب و در مقاطع مختلف صریحا یا تلویحا یا آنگونه که رهبران سعودی تلقی می‌کنند، نیات خصمانه خود را علیه دولت آن اعلام داشته‌اند سوال اصلی پژوهش حاضر این است که این تهدیدات امنیتی چگونه بر تامین امنیت عربستان تاثیر گذارده است؟ در پاسخ، این فرضیه مطرح می‌شود که عربستان برای حفظ امنیت خود، از طریق اتحاد با آمریکا به تهاتر امنیت در برابر نفت دست یافته است. در نتیجه، آمریکا متعهد شده است پادشاهی سعودی را در قبال هر گونه تهدید خارجی صیانت نماید. روش تحقیق در پژوهش حاضر تبیینی است و گردآوری داده‌ها نیز با ابتنای با استفاده از منابع کتابخانه‌ای انجام شده است

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحه:
99
لینک کوتاه:
magiran.com/p1947696 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.