ملاحظات پدافند غیرعامل در ساختار شهر سرایان با تاکید بر توسعه پایدار

پیام:
چکیده:
تمرکز و تراکم جمعیت، سرمایه و مراکز و تاسیسات مختلف در شهرها ضمن این که دربردارنده آثار و پیامدهای مختلف اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و زیست محیطی است، ازنظر دفاعی-امنیتی آن ها را به اهدافی استراتژیک در جنگ و حملات نظامی و تروریستی تبدیل نموده است. با توجه به اینکه رسیدن به امنیت و توسعه پایدار, با استقرار و ساخت فضاهای قابل دفاع و به کارگیری اصول پدافند غیرعامل میسر است. ضرورت دارد تا اقدامات پدافند غیرعامل در زمان صلح شروع و تا پایان وقوع بحران و تهدید ادامه یابد، لذا رویکرد مدیریتی و نحوه مقابله با آن، رویکرد پیشگیرانه به جای مدیریت انفعالی و آتش نشان می باشد. پدافند غیرعامل، دربردارنده مجموعه اصول و ملاحظات دفاعی-امنیتی است که رعایت آن ها می تواند به پایداری و بقای سیستم کمک شایانی نماید. بر این اساس این مقاله با روش توصیفی تحلیلی به بررسی ساختار شهر سرایان و زیرساخت های آن از منظر پدافند غیرعامل در جهت توسعه پایدار می پردازد.نتایج پژوهش نشان می دهد اقداماتی موردی در برخی زیرساخت ها مثل نصب سیستم های هوشمند جهت قطع گاز در شرایط بحران، احداث یک باب چاه شرب بحران، تهیه بانک اطلاعات از امکانات و پتانسیل های بخش خصوصی و دولتی شهر راستای مدیریت بحران انجام شده؛ اما ضرورت دارد تا با تدوین پیوست امنیتی در قالب اصول و ملاحظات دفاعی – امنیتی در طرح های توسعه شهری تلاش شود تا از میزان تهدیدات احتمالی کاسته شود.
زبان:
فارسی
صفحات:
92 -106
لینک کوتاه:
magiran.com/p1947934 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.