مفهوم سازی های استعاری و مبانی فرهنگی آن در ادبیات فارسی ‏(مطالعه موردی: استعاره عشق به مثابه جنگ)‏

پیام:
چکیده:
استعاره در مفهوم سازی و در نحوه درک افراد، نقش مهمی را ایفا می کند و امروزه به عنوان یکی از ابزارهای تشکیل دهنده نظام شناختی انسان محسوب می شود. با بررسی استعارات در هر زبانی می توان تا حدی به اندرون ذهن کاربران آن زبان راه یافت. به سختی می توان باور کرد عشق که لطیفه ای روحانی و عاطفی و مطلوب همه افراد و ملت هاست، به چیزی چون جنگ انگاشته شود که منفور همگان است؛ اما در ادبیات فارسی چنین استعاره هایی وجود دارد. هدف از این مقاله، بازخوانی و انعکاس استعاره های عشق در قالب واژگان جنگ، در دو اثر ادبی (غزلیات) عطار و عراقی است. نتایج حاصل از این مقاله، استفاده از گستره واژگانی حوزه جنگ و انطباق و وام دهی آن به حوزه عشق را ثابت می کند. جایگزینی و انتزاع زدایی واژگان این حوزه، اندیشه های پنهان صاحبان اثر و نیز تبعیت این خرده نگاشت ها را از یک کلان استعاره مفهومی «عشق انسان است»، نشان می دهد. نمونه این استعاره ها به قدری در ادبیات فارسی پربسامد است که گویا بدون یاری از حوزه مادی جنگ نمی توان چیزی از حوزه معنوی عشق بیان کرد.
زبان:
فارسی
صفحات:
233 -260
لینک کوتاه:
magiran.com/p1949352 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.