پهنه بندی مناطق مناسب برای احداث پیست اسکی با رویکرد گردشگری ورزشی (مطالعه موردی: استان چهارمحال و بختیاری)

پیام:
چکیده:
گردشگری اسکی یکی از شاخه‏ های گردشگری ورزش‏های زمستانی است که، از دیدگاه جهانی، به یک صنعت تبدیل شده است؛ اما، در حال حاضر، با تبعات ناشی از تغییر اقلیم و گرمایش جهانی به‏ خطر افتاده است. در چنین شرایطی، برنامه ‏‏های گردشگری ورزشی باید در جهت انتخاب مناسب ‏ترین مکان برای احداث پیست ‏های اسکی باشد که از لحاظ میزان برف‏ یری و سایر فراسنج‏ های مورد نیاز با کمترین مشکل مواجه شود. راه‏ حل مناسب در پهنه‏ بندی، انتخاب، و تعیین مکان‏ های مناسب احداث تاسیسات ورزش‏ های زمستانی و پیست‏ های اسکی استفاده از سیستم اطلاعات جغرافیایی است. بنابراین، هدف از اجرای پژوهش حاضر پهنه ‏بندی مناطق مستعد احداث پیست اسکی با رویکرد گردشگری ورزشی در استان چهارمحال و بختیاری است. این پژوهش از نوع کاربردی است و شاخص ‏های به ‏کاررفته عبارت است از: میزان بارش، روزهای برفی و یخبندان، شیب، راه ‏های ارتباطی، تراکم راه ‏های ارتباطی، فاصله از راه‏ های ارتباطی، ارتفاع، طبقات شیب، جهت شیب، سرعت باد غالب، پوشش گیاهی، تراکم مراکز شهری و روستایی، فاصله از مراکز شهری و روستایی و اماکن، سالن، پیست و مراکز ورزشی. پس از وزن‏دهی و محاسبه وزن نهایی، هر یک از مولفه ها با فرایند تحلیل سلسله‏ مراتبی وارد نرم ‏افزار ArcGIS شد و در ترکیب با روش ارزیابی، توان اکولوژیک مناطق مستعد احداث پیست اسکی تعیین گردید. نتایج نشان داد حدود 77/802 کیلومتر مربع (93/4درصد) از سطح استان چهارمحال و بختیاری پتانسیل احداث پیست اسکی را دارد که بخش وسیعی از آن در شهرستان کوهرنگ گسترده شده است. پیست اسکی چلگرد، معروف‏ترین پیست فعال استان، در پهنه شناسایی‏ شده واقع شده است.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
791 -811
لینک کوتاه:
magiran.com/p1949401 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!