تاثیر جلبک های دریایی بر بیماری استئوپروز

پیام:
چکیده:
بیماری استئوپروز یا پوکی استخوان یکی از بیماری های رایج استخوان می باشد که به علت عدم تعادل بین تخریب و تشکیل استخوان ایجاد می شود. بدون تردید فاکتورهای تغذیه ای در پیشگیری از این بیماری نقش مهمی دارند. درمان های مختلفی برای استئوپروز وجود دارد که شامل بیس فسفونات ها، تجویز هورمون هایی مانند پاراتیروئید و استروژن تراپی و غیره می باشند. این درمان ها دارای عوارض جانبی متعددی هستند. در تلاش به دنبال یافتن درمانی مناسب با حداقل میزان عوارض، توجه محققین به مواد طبیعی برگرفته از موجودات دریایی از جمله جلبک ها معطوف شده است. در این مقاله مروری، اثرات جلبک های دریایی بر بیماری استئوپروز بررسی شده است. جلبک دریایی دارای فواید سلامتی زیادی است که یکی از آن ها تاثیر مطلوب آن بر متابولیسم استخوان می باشد. ترکیبات فعال جدا شده از جلبک ها، از جمله ترکیباتی که خواص ضد سرطانی، ضد التهابی، آنتی اکسیدانی و غیره دارند در درمان بیماری های گوناگون موثر می باشند. یافته ها نشان می دهند که جلبک ها می توانند متابولیسم استخوان را بهبود بخشند به دلیل اینکه جلبک ها منبع غنی از عناصر معدنی ضروری از جمله کلسیم، منیزیم و دیگر عناصر حمایت کننده استخوان نظیر اسیدهای آمینه و فاکتورهای رشد هستند. لذا با توجه به اینکه ترکیبات حاصل از جلبک های دریایی از نظر سازگاری زیستی با بدن مناسب می باشند و عوارض جانبی برخی از داروهای سنتزی را ندارند، می توان از آن ها جهت درمان بیماری هایی از جمله استئوپروز استفاده نمود.


نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
62 -76
لینک کوتاه:
magiran.com/p1949922 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.