اولویت بندی عوامل پیش بینی کننده P/E در بورس اوراق بهادار تهران با استفاده از الگوریتم فرا ابتکاری هارمونی سرچ(HS)

پیام:
چکیده:
نسبت قیمت به سود (P/E) یکی از ابزارهای قدیمی و عموما پر استفاده به منظور ارزش گذاری سهام است. هر چند محاسبه P/E بسیار ساده است؛ اما تفسیر آن عملا دشوار می نماید. در شرایط معینی این نسبت بسیار گویا و در زمان های دیگر کاملا بی معنا جلوه می کند. از این رو، غالبا سرمایه گذاران این اصطلاح را نادرست به کار می گیرند و در تصمیماتشان بیش از حد لازم به آن وزن می دهند. عوامل مهمی که می تواند به سرمایه گذاران در تحلیل این نسبت کمک نماید، توجه به معیارهای تایید شده توسط کارشناسان مالی است. براساس تجزیه و تحلیل نسبت های مالی، روش ها و تکنیک های مختلفی برای تعیین عوامل موثر بر نسبت قیمت به سود (P/E) سهام وجود دارد. یکی از این روش ها استفاده از متغیرهای کلیدی شرکت و تحلیل بنیادی آن می باشد. در این تحقیق، از الگوریتم فرا ابتکاری هارمونی سرچ (HS) به بررسی معیارهای موثر بر نسبت P/E استفاده شده است. بدین منظور نمونه ای متشکل از 87 شرکت در طی یک دوره 10 ساله (1385-1394) از شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران انتخاب شده است. با مطالعه مبانی نظری و پیشینه تحقیقات 27 متغیر مالی موثر بر نسبت P/E انتخاب گردید. خروجی های الگوریتم هارمونی سرچ نشان داد که بازده سهام و نسبت قیمت به ارزش دفتری (P/BV) و نسبت فروش خالص به قیمت (P/S) به ترتیب بیشترین تاثیر و قیمت سکه کمترین تاثیر را بر نسبت (P/E) دارند.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
67 -81
لینک کوتاه:
magiran.com/p1950907 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!