تحلیل شبکه قیمت سهام (مطالعه موردی: شرکت های دارویی پذیرفته شده در بورس و فرابورس ایران)

پیام:
چکیده:
بررسی و تحلیل بازار سهام عاملی تاثیرگذار در پیش بینی رویدادهای آتی است. تحلیل شبکه، یکی از جدیدترین روش ها جهت تحلیل بازار سهام و در ادبیات علوم کمی مفهومی جدید برای نگاه کلان به کل بازار است. کمی ساختن ارتباط میان سهام مختلف موضوع مورد علاقه مطالعات علمی به لحاظ درک سیستم های پیچیده است. این قبیل کمی سازی بر مبنای مدل سازی نوسانات قیمتی سهام و اثرگذاری آن ها بر یکدیگر انجام می شود. از این رو این پژوهش به بررسی و تحلیل شبکه همبستگی قیمت سهام شرکت های دارویی پذیرفته شده در بورس و فرابورس ایران در بازه زمانی 1394-1390 می پردازد و بر اساس نوع داده های جمع آوری و تحلیل شده، پژوهشی کمی از نوع تحلیل شبکه است. یافته های پژوهش نشان می دهد در سطوح همبستگی 75% و 80% به ترتیب شرکت های ایران دارو و داروسازی تولید دارو با داشتن بالاترین درجه به نوعی نقش مرکز شبکه همبستگی قیمت سهام را ایفا می کنند و در سطح 95% تنها شرکت های ایران دارو با داروسازی تولید دارو و دارو رازک با سرمایه گذاری دارویی تامین ارتباط دارند و بقیه شرکت ها در این سطح ایزوله هستند. در واقع، نتایج بررسی شبکه قیمت سهام در سطوح همبستگی درنظر گرفته شده (از 75% تا 95%) نشان می دهد شبکه موردنظر از چگالی و تمرکز بالایی برخوردار نیست و با افزایش مبنای همبستگی بی نظمی شبکه افزایش می یابد، افزایش بی نظمی ها نگرانی ها را بیشتر می کند. برای سرمایه گذارانی که به دنبال کاهش ریسک پرتفوی خود هستند رشد بی نظمی باعث افزایش ریسک سرمایه گذاری آن ها می شود.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
171 -188
لینک کوتاه:
magiran.com/p1950913 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!