مروری بر کاربردهای درمانی زنجبیل از دیدگاه علم نوین و طب سنتی اسلامی

پیام:
چکیده:
سابقه و هدف
استفاده از گیاهان سنتی و بومی به عنوان طب مکمل در 25-20 سال گذشته در دنیا افزایش یافته است. گیاه زنجبیل با نام علمی "Zingiber officinale Roscoe" یکی از گیاهان مورد استفاده در طب سنتی باستان بوده و گزارش شده است که به واسطه اجزای مفید و ترکیبات سلامت بخش خود، نقش مهمی در پیشگیری و درمان بیماری ها دارد. هدف از مطالعه حاضر، مرور اثرات سلامت بخش گیاه زنجبیل با تاکید بر علم نوین و دیدگاه طب سنتی اسلامی است.
مواد و روش ها
در این مطالعه مروری، متون کتابخانه ای و برگزیده طب سنتی اسلامی، روایات و تمامی مقالات ثبت شده در پایگاه های اطلاعاتی علمی معتبر شامل PubMed ,Iran medex ,Magiran ,SID ,Google Scholar با در نظر گرفتن کلیدواژه های Ginger ,Islamic Traditional Medicine ,Health Benefits ,Modern Science اثرات سلامت بخش و درمانی زنجبیل طی سال های 2000 تا 2018 جستجو و مورد بحث و بررسی قرار گرفتند.
یافته ها
به نظر می رسد که زنجبیل به عنوان داروی با طبع گرم در درمان بسیاری از اختلالات از جمله تهوع، فشار خون پایین، سنگ مثانه، کنترل درد، قاعدگی دردناک زنان، بیماری های باکتریایی و قارچی موثر است. اجزاء تشکیل دهنده گیاه زنجبیل از جمله زینجیبرن، زینجرون، شوقول ها، جینجرول و پارادول با اثرات ضد التهابی، آنتی اکسیدانی، ضد رگ زایی، شبه انسولینی و تحریک فعالیت سلول های بتا و مهار تجمع پلاکتی، نقش مهمی در پیشگیری و درمان بسیاری از اختلالات و بیماری ها از جمله دیابت، تهوع و استفراغ بارداری، آرتریت روماتوئید، سرطان، آسم و برونشیت دارند.
نتیجه گیری
با در نظر گرفتن اثرات مفید و سلامت بخش گیاه زنجبیل، استفاده از آن به عنوان یک گیاه دارویی در درمان بیماری ها توصیه می شود.
زبان:
فارسی
صفحات:
66 -75
لینک کوتاه:
magiran.com/p1951025 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!