ادنتوژنیک کراتوسیست همراه با تورم در بیمار مسن- گزارش مورد

پیام:
چکیده:
زمینه و هدف
تومور ادنتوژنیک کراتوسیت معمولا بدون علامت بوده و در موارد نادر ی ممکن است در افراد مسن ایجاد شود .هدف گزارش مورد ارزیابی بالینی - رادیوگرافی - پاتولوژی و درمان و پیگیری بیمار خانم 69 ساله مبتلا میباشد. معرفی بیمار: بیمار خانم بی دندان 69 ساله بوده که به دلیل شکایت از تورم بدون درد که از حدود 3 ماه پیش ایجادشده ،به جراح مراجعه کرد. در رادیوگرافی پانورامیک رادیولوسنسی چند حفره ای با حدودنامشخص نمایان بود. در بررسی میکروسکوپی تومور ادنتوژنیک کراتوسیست التهابی گزارش شد. درمان با استکتومی محیطی و خروج کامل ضایعه صورت گرفت در عرض 14 ماه پیگیری بیمارهیچ عودی مشاهده نشد.
نتیجه گیری
تومورادنتوژنیک کراتوسیست بدلیل تنوع علایم بالینی ، رادیوگرافی باید در تشخیص افتراقی ضایعات داخل استخوانی در افراد مسن مورد توجه قرار گیرد.در افراد پیر به دلیل ناتوانی فیزیکی، انتخاب روش درمانی مناسب و پیگیری طولانی مدت بیمار بعد از جراحی ضروری به نظر می رسد.
نوع مقاله:
گزارش موردی
زبان:
فارسی
صفحات:
631 -639
لینک کوتاه:
magiran.com/p1954512 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!