بررسی علل کشیدن دندان ها در بیماران 14 تا 60 ساله مراجعه کننده به بخش جراحی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه جندی شاپور اهواز در سال 1395

پیام:
چکیده:
زمینه و هدف
به تعویق انداختن شروع بی دندانی هدف نهایی مراقبت های دندانپزشکی است. شناخت دلایل از دست رفتن دندانها می تواند در تعیین برنامه های پیشگیری مناسب کمک کننده باشد. مطالعه حاضر به منظور بررسی دلایل خارج کردن دندانهای دائمی و فاکتورهای دموگرافیک (سن ، جنس ، میزان تحصیلات) مرتبط با از دست رفتن دندانها است.
روش بررسی
در این مطالعه دلایل خارج کردن دندانهای دائمی در 384 بیمار که در سال 1395 به دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی اهواز مراجعه کرده بودند بررسی گردید. روش مطالعه توصیفی - کاربردی بود و داده ها توسط پرسشنامه و معاینه کلینیکی بیماران بدست می آمد. نتایج توسط نرم افزار spss بررسی شد.
یافته ها
در مجموع از 384 دندان خارج شده از 834 نفر نتایج نشان می داد که پوسیدگی (6/53 %) و بیماری پریودنتال (9/20 %) دلایل اصلی خارج کردن دندانها بودند. بیشترین دندان خارج شده دندان مولر اول فک پایین بود (6/28 %). فراوانی دندانهای خارج شده با افزایش میزان تحصیلات رابطه معکوسی را نشان داد (P≤0.05).
نتیجه گیری
بیشترین دندانها بر اثر پوسیدگی و بیماری پریودنتال خارج شده اند. پیشگیری از پوسیدگی و بیماری پریودنتال در همه سنین لازم و ضروری است. همچنین به منظور رعایت بهداشت دهان و بهبود زندگی روزانه باید به بیماران اطلاعات بیشتر در مورد بهداشت دهان و انجام ملاقات های منظم دندانپزشکی داده شود.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
665 -676
لینک کوتاه:
magiran.com/p1954516 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!