اثر فیلم های بسته بندی مختلف بر قابلیت نگهداری و خصوصیات کیفی قارچ دکمه ای (Agaricus bisporus)

پیام:
چکیده:
بسته بندی صحیح و مدت زمان مناسب جهت انبارداری از جمله عوامل مهم و تاثیرگذار در حفظ سلامت و کیفیت، کاهش ضایعات، صرفه جویی در هزینه ها و بازارپسندی عمومی محصولاتی نظیر قارچ دکمه ای هستند.تحقیق حاضر به منظور بررسی اثر فیلم بسته بندی (بدون پوشش، پلی وینیل کلراید (سلفون)، پلی اتیلن با ضخامت 14، 20، 27 و 38 میکرون، پلاستیک جاذب اتیلن و پلاستیک معمولی) و زمان انبارداری (0، 7، 14 و 21 روز)، بر قابلیت نگهداری و خصوصیات کیفی قارچ دکمه ای در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان در سال1394 انجام شد. نتایج به دست آمده نشان داد که اثر فیلم بسته بندی، زمان انبارداری و اثر متقابل فیلم و زمان بر خصوصیات فیزیکوشیمیایی و بیوشیمیایی قارچ دکمه ای در سطح 1% معنی دار بود. به طورکلی فیلم پلی اتیلن با ضخامت 20 میکرون به دلیل حفظ رطوبت قارچ، مواد جامد محلول بالا، اسید قابل تیتراسیون کم، بالاترین شاخص طعم، بهترین کیفیت ظاهری و بازارپسندی، بالاترین ظرفیت آنتی اکسیدانی و میزان قابل قبول ترکیبات فنلی، فلاونوئیدی و ویتامین ث تیمار مناسبی جهت بسته بندی قارچ دکمه ای بود. با توجه به نتایج به دست آمده، پوشش متداول پلی وینیل کلراید نتایج قابل قبولی ارائه نداد. به علاوه با در نظر گرفتن پارامترهای مهم کیفی، می توان قارچ را پس از برداشت، به مدت 7 تا 14روز با کیفیت مناسب نگهداری نمود. در کل با توجه به اثرات مثبت و موثر فیلم پلی اتیلنی، می توان این نوع پوشش را جایگزین بسیار مناسبی برای پوشش پلی وینیل کلراید دانست.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
1035 -1044
لینک کوتاه:
magiran.com/p1954610 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!