آمبولیزاسیون درون عروقی بدشکلی اکتسابی وریدی-شریانی رحم بعد از عمل سزارین: یک سری موردی

پیام:
چکیده:
مقدمه
بدشکلی اکتسابی وریدی-شریانی رحم (AVM) یک وضعیت نادر بر اثر موارد تروماتیک در عمل سزارین است. بیمار می تواند از خونریزی کشنده یا خونریزی مکرر واژینال رنج ببرد. تشخیص این ضایعه مشکل است و اغلب تشخیص اشتباه بر اثر کمبود اطلاعات و یا تعداد بیماران رخ می دهد. آمبولیزاسیون درون عروقی (TAE) به ندرت در مرکز ما انجام می شود. تمام موارد با تاریخچه خونریزی شدید مراجعه کرده و فقط پس از خونریزی های مکرر تشخیص داده شدند. اگر چه که نتایج رضایت بخش بود ولی در یکی از بیماران TAE موفقیت آمیز نبود. تشخیص زودرس علایم AVM در پیشگیری از عوارض کشنده بسیار مهم است.
مورد
در این سری از موارد 4 بیمار بعد از عمل سزارین بررسی می شوند. یک مورد در کمتر از یک ماه تشخیص داده شد ولی در سه مورد دیگر تشخیص چند ماه طول کشید. علامت خونریزی واژینال می تواند چند هفته بعد از جراحی مشاهده شود بطوریکه بیشتر بیماران نیاز به بستری و انتقال خون پیدا می کنند. سه تا از 4 بیمار جهت خروج از شوک به بیمارستان اعزام شدند در حالیکه یک بیمار برای انجام آزمایشات تشخیصی به بیمارستان اعزام شد. تشخیص AVMs به وسیله سونوگرافی با یا بدون آنژیوگرافی انجام شد. در سه مورد از بیماران عمل TAE انجام شد و بعد از آن دیگر خونریزی شدید رخ نداد. در یک مورد دیگر عمل موفقیت آمیز نبود و هیسترکتومی انجام شد.
نتیجه گیری
تشخیص AVM باید در مراحل اولیه در بیماران با خونریزی غیرطبیعی رحمی و تاریخچه عمل سزارین داده شود. اولین گزینه درمانی امبولیزاسیون می باشد و در غیر این صورت هیسترکتومی درمان قطعی در بیمارانی است که مایل به بارداری نبوده و یا امکان TAE وجود ندارد.
نوع مقاله:
گزارش موردی
زبان:
انگلیسی
صفحات:
135 -142
لینک کوتاه:
magiran.com/p1955652 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!