مرور تحلیلی فرآیند اسمز معکوس و فناوری های پیش تصفیه در سامانه های آب شیرین کن درون سرزمینی

پیام:
چکیده:
آب شیرین کمتر از 1% منابع آبی جهان را تشکیل می‏دهد، برداشت بی ‏رویه از این منبع و نفوذ آب دریا در مناطق تحت تنش آب به‏ سرعت در حال تخلیه آن می‏ باشد. روند تخلیه‏ آب در خاورمیانه به سطح بحرانی رسیده است، زیرا سرانه‏ آب در این منطقه بسیار پایین‏ تر از میانگین سرانه‏ جهان می‏ باشد. نمک‏ زدایی آب با تولید آب شیرین از آب دریا، آب‏ های لب ‏شور زیرزمینی، آب زهکشی و پساب حاصل از تصفیه‎‏ی آب، رهیافتی برای کاهش تنش آب است. طی این فرآیندها، جریان زائدی با شوری بالا به ‏عنوان محصول فرعی تولید می شود که دفع آن هزینه ‏بر است. حجم عظیمی از آب تغلیظ‏ شده که حاوی ترکیبات باقی مانده است به محیط تخلیه می‏شود و معضلی جدی محسوب می‏شود. به‏ دلیل عدم امکان دفع شورابه تولیدی، نمک زدایی درون سرزمینی با نمک زدایی ساحلی متفاوت است. در شیرین سازی آب های زیرزمینی، املاح محلول در آب موجب گرفتگی می شودو رسوب‏گذاری منجر به کاهش تولید آب با انرژی مشخصی طی این فرآیندها می شود. از این‏ رو تکامل فرآیندهای نمک زدایی، این فناوری را ارزان تر، مطمئن تر و کم مصرف تر می سازد.
زبان:
فارسی
صفحات:
25 -36
لینک کوتاه:
magiran.com/p1961819 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.