مطالعه کتیبه های پنجمین ضریح حرم مطهر امام رضا (ع)

پیام:
چکیده:

ضریح (آفتاب) امام رضا (ع) از نمونه‌های بارز و فاخر هنر ضریح ‌‌سازی است که در دوره جمهوری اسلامی پس از فرسودگی ضریح چهارم (شیر و شکر) ساخته و جایگزین ضریح شیر و شکر گردید. طراحی و ساخت این ضریح توسط استادان و هنرمندان بزرگی همچون محمود فرشچیان، محمد موحد، مصطفی خداداد‌‌زاده اصفهانی، خداداد کشتی آرایی به انجام رسیده است. ضریحی به شکل مکعب مستطیل که به‌‌وسیله هنرهایی همچون خوشنویسی و کتیبه آرایی، قلم‌زنی و معرق خاتم، بدنه و داخل ضریح مطهر آراسته‌ شده است. روش تحقیق توصیفی تحلیلی است و جمع‌آوری داده‌‌ها بر مبنای اطلاعات کتابخانه‌ای و عکاسی میدانی است. یافته‌‌ها نشان می‌دهد متن کتیبه‌های ضریح آفتاب شامل سوره‌‌های یس و هل‌‌اتی از قرآن کریم، اسماء چهارده معصوم، شهادتین شیعه، ذکر‌‌ها، صفات الهی، القاب و اسماءالحسنی می‌باشد. خطوط مورد‌‌استفاده در کتیبه‌های ضریح مذکور متناسب با جایگاه قرارگیری کتیبه و متن آن با ثلث، ثلث مقترن، معقلی و نستعلیق کتابت شده است. به‌‌‌طور‌‌کلی کتیبه‌ها علاوه بر وجه زیباشناسی، کمک شامخی در ارایه مفاهیمی دینی و مذهبی نموده است.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
57 -81
لینک کوتاه:
magiran.com/p1964062 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.