شیوع بالای کم کاری مادرزادی تیروئید در شهر اصفهان

چکیده:
مقدمه

کمکاری مادرزادی تیرویید از علل قابل پیشگیری عقب ماندگی ذهنی است. این در حالی است که کمتر از 10% نوزادان مبتلا براساس علایم بالینی در ماه اول تشخیص داده میشوند و اگر تشخیص بر مبنای برنامه های غربالگری صورت نگیرد، تشخیص دیررس خواهد بود و عوارض جبران ناپذیر مغزی شنوایی ایجاد خواهد شد.

مواد و روش ها

از خرداد تا آذر 1381 غلظت T4 و TSH نمونه های سرمی 20000 نوزاد متولد شده در 17 بیمارستان شهر اصفهان در روز 7-3 تولد به ترتیب به روش RIA و IRMA اندازه گیری شد. نوزادان براساس T4 و TSH غیرطبیعی فراخوان شدند (TSH>20mIU/L و T4<6.5?g/dlو براساس وزن). تشخیص بیماری براساس مقادیر مرجع TSH و T4 سرمی بعد از روز هفتم، به ترتیب متناسب با سن و وزن آنها انجام گرفت و بدین ترتیب هیپوتیروییدی نوزادی بر پایه TSH>10 و T4<6.5 تشخیص داده شد و برای نوزادان هیپوتیرویید پس از انجام آزمونهای تکمیلی درمان جایگزینی با لووتیروکسین تجویز شد.

یافته ها

از 20000 نوزاد مطالعه شده 531 نوزاد فراخوان شدند (میزان فراخوان 65/2%) و در 54 نوزاد هیپوتیروییدی تشخیص داده شد. بدین ترتیب شیوع هیپوتیروییدی نوزادی 1.370 تولد در اصفهان به دست آمد.

نتیجه گیری

با توجه به شیوع بالای این اختلال در جامعه، انجام برنامه غربالگری کمکاری تیرویید به صورت روتین پیشنهاد می شود.

زبان:
فارسی
صفحه:
13
لینک کوتاه:
magiran.com/p196972 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.