بررسی کیفیت داده های ثبت شده با شتاب سنج گوشی های هوشمند برای مطالعات مهندسی زلزله

پیام:
چکیده:
امروزه گوشی های هوشمند با انواع حسگرها ازجمله شتاب سنج، مغناطیس‎سنج و سامانه موقعیت‎یابی جغرافیایی (GPS) مجهز شده‎اند؛ ازاین رو، گوشی های هوشمندی که قبل از رویداد زلزله در موقعیت ساکن قرار دارند، می‎توانند به عنوان یک شبکه بزرگ از لرزه‎نگارهایی با کیفیت ضعیف تا متوسط برای ارزیابی خطر زلزله، تهیه نقشه لرزش و مدیریت بحران رخداد زلزله استفاده شوند. در این مقاله، هدف آن است تا با ساخت یک نرم افزار کاربردی (اپلیکیشن) اندروید، داده های شتاب سنج گوشی هوشمند ثبت و توانایی گوشی های هوشمند در ثبت مناسب داده زلزله، بازسازی محتوای بسامدی در گستره بسامدی مورد نیاز در مهندسی زلزله، بیشینه دامنه های شتاب، سرعت و جابه جایی (که در برآورد آسیب ساختمان به کار می آیند) و طیف های فوریه و پاسخ ارزیابی شود. همچنین میزان تاثیرپذیری این شاخصه ها از لغزش گوشی نامتصل به زمین نیز بررسی شده است. برای شبیه سازی تحریک های هارمونیک و حرکت زلزله از میز لرزان استفاده شده و داده های برداشت شده برای دو گوشی هوشمند آزمون با داده های ثبت شده با شتاب نگار مرجع مقایسه شده است. مقایسه شاخصه های لرزه ای نشان می دهد استفاده از شتاب سنج های گوشی های همراه در توسعه یک شبکه گسترده شتاب نگاری شهری برای مطالعات مهندسی زلزله توجیه پذیر است.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
140 -156
لینک کوتاه:
magiran.com/p1973018 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.