کمبود ویتامین E و بیماری های قلب و عروق

پیام:
چکیده:
هدف
این مطالعه به بررسی نقش ویتامینE  و تاثیر آن بر بیماری های قلب و عروق می پردازد.
زمینه
بیمار ی های قلبی عروقی از شایع ترین مشکلات مرتبط با سلامتی هستند و هر سال تعداد این بیماران افزایش می یابد. درمان های طولانی مدت بیماری های قلبی عروقی منابع مالی زیادی را طلب می کند. گسترش بیماری های قلبی عروقی در نهایت باعث ایجاد فشار به اقتصاد کشور می شود.
روش کار
این مطالعه مروری با جستجو در پایگاه های اطلاعاتی Google Scholar، PubMed، PMC، Springer، و Elsevier با محدودیت زمانی بین سال های 2014 تا 2018 صورت گرفت. در ابتدا تعداد 72 مقاله یافت شد که با حذف موارد تکراری و مقالاتی که فقط دسترسی به چکیده آنها امکان پذیر بود، تعداد مقالات به 42 کاهش پیدا کرد و با بررسی مقالات، تعداد 21 مقاله مورد بررسی و مطالعه قرار گرفت.
یافته ها
آلفا توکوفرول شایع ترین شکل از ویتامین E در بافت های انسانی است. افزایش استرس اکسیداتیو واسطه مهم آسیب اندوتلیال در آسیب شناسی فشارخون در ارتباط با افزایش تولید پروتئین اکسیدان مانند سوپراکسیداسیون هیدروژن پراکسید، کاهش سنتز اکسید نیتریک و کاهش قابلیت بیولوژیک آنتی اکسیدانها است. استرس اکسیداتیو با ایجاد اختلال در عملکرد آندوتلیال، التهاب، هایپرتروفی، فیبروز و آنژیوژنز در ارتباط با تغییر شکل عروقی در افزایش فشارخون همراه است. کمبود ویتامین E می تواند محدودیتی برای شبکه های میکرو ریبونوکلئیک اسیدها (میکروRNA  ها) فراهم کند و این رخدادها می تواند منجر به پیشرفت آترواسکلروز شود. کمبود ویتامین E باعث ایجاد عوارض نامطلوب در سیستم های قلب و عروق می گردد، اما تاثیر استفاده از آن در درمان بیماری ها هنوز به طور کامل شناخته نشده است.
نتیجه
با توجه به یافته های فوق باید میزان مناسبی از این ماده تامین گردد و باید قبل از بروز عوارض نسبت به جایگزینی آن اقدام نمود.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
60 -67
لینک کوتاه:
magiran.com/p1973275 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.