مدل رفتاری برای تخمین مقاومت بتن با استفاده از امواج فراصوت با در نظر گرفتن نسبت های اختلاط مصالح

پیام:
چکیده:

ارزیابی مقاومت بتن یکی از مسائل مهم در صنعت بتن و سازه های بتنی است. در اکثر موارد نمونه هایی تهیه شده از بتن در حین اجرا جدا شده و پس از عمل آوری طبق استانداردهای موجود تحت فشار تک محوره قرار می گیرند و بر اساس نیروی اعمالی، مقاومت بتن در سازه تعیین می شود. مقاومت حداقل بتن را می توان پیش بینی کرد و با دقت خوبی تخمین زد اما در موارد بسیاری به دلایلی نظیر عدم اجرای صحیح، مقاومت بتن سازه با بتن طرح متفاوت است. از جمله روش های پذیرفته شده برای اندازه گیری مقاومت بتن در محل نیز می توان به روش مغزه گیری اشاره کرد که روشی مخرب است. ارائه روشی غیرمخرب که بتواند مقاومت بتن در سازه را تخمین بزند می تواند در موارد زیادی راهگشا باشد. در این پژوهش با تهیه نمونه هایی بتنی با طرح اختلاط متفاوت ضمن بررسی تاثیر نسبت های اختلاط بر مقاومت بتن و سرعت موج فراصوت، رابطه ای بین مقاومت بتن و سرعت موج فراصوت ارائه گردیده است. همچنین با در نظر گرفتن نسبت آب به سیمان و نسبت سنگدانه ریز به درشت رابطه ای جامع برای تخمین مقاومت بتن ارائه شده است.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
367 -374
لینک کوتاه:
magiran.com/p1974525 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.