«داعش:خشونت شرقی و نقد عقل فاشیستی» تاملی انتقادی در روش، محتوا و مدعای اثر

نویسنده:
پیام:
چکیده:
تامل در باب کار و فکر داعش و دیگر گروه های مشابه اهمیت حیاتی دارد.مجموعه آثار تولید شده در باب این گروه را می توان به دو دسته تقسیم کرد:آثار گزارشی یا روایی و آثار پ‍ژوهشی یا تاملی. کتابی که در این مجموعه وارسی می شود در عداد کتب و آثار تاملی است که نویسنده آن به سیاقی نظری به تفحص در بطن افعال و افکار داعش می پردازد.در شرایطی که برخی محققان داعش را یک سانحه و بعضی آن را یک برنامه ای سنجیده می نامند نویسنده ای بنام بختیار علی سخن تازه ای می گوید.به باور او داعش و کارهایش، تازگی ندارد.برای این که داعشیان کاری را می کنند که بعثی ها و اعضای القاعده کرده اند و گروه های بالقوه دیگر خواهند کرد! وی این کارهای دهشتبار و ادعاهای زمانپریش را به هویت پرستی ازلی گرا و جاودانه نسبت می دهد و بر آن است که مقوله ای بنام عقل شرقی،سرچشمه ی این خشونتهاست.او ماهیت و مکانیسم این مفهوم ابداعی را شرح نمی دهد اما با تمرکز روی هویت ستایی یا هویت پرستی جنون آمیز تحلیل جدیدی از داعش بدست می دهد که در میان اقسام تحلیل های مطروحه، شایان توجه است.آنچه در ادامه می خوانید شرح نظر بختیار علی و البته نقد روش و داوری های او است که به سیاق نقد متون علوم انسانی انجام یافته است.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
295 -310
لینک کوتاه:
magiran.com/p1981096 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.