بنه های کهن سال ایران

پیام:
چکیده:
بنه (Pistacia atlantica) از جمله گونه‎های درختی ایران محسوب می‎شود که سطح پراکنش وسیعی در کشور دارد و تقریبا در تمامی استانهای ایران حضور چشمگیر یا محدودی دارد. این درخت همچون گونه ارس در هر پنج ناحیه رویشی ایران به صورت خودرو دیده می‎شود و در بین گونه‎های درختی بدون اغراق بیشترین گستردگی پراکنش را در کشور دارد. در بخش نخست معرفی بنه‎های کهنسال ایران، 34 پایه بنه‎ کهنسال در 7 استان کشور معرفی و 10 پایه از برترین آنها تشریح می‎شود. در این معرفی استان خراسان جنوبی با 14 پایه بیشترین فراوانی درختان کهنسال را دارد اگرچه بررسی‎های اخیر نشان داد در استان کردستان نیز شاهد فراوانی خوبی از درختان کهنسال بنه هستیم. قطورترین و مسن ترین بنه ای که تا کنون شناسایی شده‎ است بنه‎ی چنار با میانگین قطر 245 سانتی‎متر و حدود 2000 سال سن در استان فارس است. با شکوه‎ترین آنها بنه کهنسال رچ، بلند قامترترین آن بنه خاردرجان در استان خراسان جنوبی و شاداب‎ترین آنها بنه کهنسال رامه در استان سمنان قابل اشاره است.
زبان:
فارسی
صفحات:
43 -50
لینک کوتاه:
magiran.com/p1981636 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.