مروری بر درمان های رایج و راهکارهای پیشگیرانه جهت درمان شپش سر

پیام:
چکیده:
پدیکلوز کپیتیس یا همان شپش سر بیشتر در بچه ها شایع است. اگرچه آلودگی با شپش بیماری خاصی را منتقل نمی کند اما به دلیل ایجاد اضطراب و استرس بالایی که در فرد مبتلا ایجاد می کند نیاز به درمان را ایجاب می نماید. شیوع این آلودگی در اثر نمایش ناکافی و غیرضروری در حال افزایش است. این مقاله مروری می تواند به عنوان یک مرجعی برای انواع درمان های رایج در پدیکلوز کپیتیس به کار رود. این پژوهش مطالعه ای مروری است که با هدف درمان های پدیکلوز سر و با بررسی متون در منابع اینترنتی و پایگاه های اطلاعاتی در دسترس مانند Pubmed، Science Direct، Google Scholar، SID با کلیدواژه های فارسی شپش سر، پدیکولوز، درمان، دارو و با کلیدواژه های انگلیسی Pediculusis Capitis، Head Lice، Treatment، Therapy و Drugs در محدوده زمانی بین سال های 2018-1990 انجام شد. درمان های متعددی برای درمان این آلودگی بکار می رود که شامل پرمترین، مالاتیون، ایورمکتین موضعی و خوراکی، لیندان، بنزیل الکل، اسپینوساد، دایمتیکون و استفاده از ترکیباتی است که به صورت مکانیکال آلودگی را از بین می برد. هرکدام از این ترکیبات با توجه به سن و شرایط خاص هر فرد در بیمار استفاده می شود. باید به این نکته توجه شود که ایمن ترین و موثرترین درمان برای فرد مبتلا انتخاب شود و داروهای موضعی به عنوان خط اول درمان ارجح می باشند. استفاده از داروهای سیستمیک باید محدود به مواردی شود که عدم پاسخ و مقاومت به داروهای موضعی وجود داشته باشد. غربالگری و درمان افراد در تماس نزدیک با فرد آلوده در رسیدن به درمانی کامل کمک کننده خواهد بود.
نوع مقاله:
مقاله مروری
زبان:
فارسی
صفحات:
22 -31
لینک کوتاه:
magiran.com/p1982454 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.