رویکرد ریشه های تکاملی سلامت و بیماری در سیاست گذاری تغذیه

نویسنده:
پیام:
چکیده:
رویکرد ریشه های تکاملی سلامت و بیماری در سیاست گذاری تغذیه به این موضوع می پردازد که نوع تغذیه در طول نخستین ماه ها و سال های زندگی کودک و حتی در دوره قبل از تولد  اثری  مهم بر رشد و توسعه عملکردی ذهنی ، فکری، عصبی و رفتاری و کیفیت زندگی فرد می گذارد. بنابراین برای جلوگیری از مشکلات سلامتی افراد جامعه، از این دوران مهم زندگی می توان به عنوان پنجره فرصتی برای برنامه ریزی و سیاست گذاری تغذیه استفاده نمود. با توجه به ضرورت برنامه ریزی و سیاست گذاری تغذیه در این دوران، در این مطالعه به طور مروری به بررسی مطالعات و تجارب بین المللی و ملی در این زمینه خواهیم پرداخت.
مطالعه حاضر از نوع مروری ساده می باشد. جهت دستیابی به مطالعات مرتبط بانک های اطلاعاتی Scopus، Google scholar، PubMed، Science Direct مورد جستجو قرار گرفتند و با توجه به هدف مطالعه مقالات مرتبط انتخاب شد.
یافته ها نشان دادند که این رویکرد در سال های اخیر، در تعداد قابل ملاحظه ای از سیاست گذاری ها و برنامه ریزی های تغذیه ای نقش مهمی داشته است. هدف از این برنامه ها این است که بتوانند با همکاری های بین بخشی- سازمانی چه در سطح ملی و چه در سطح بین المللی به بهبود وضعیت تغذیه فرد و جامعه کمک کنند. با توجه به اهمیت دوران ابتدایی رشد و نمو، ضروری است سیاست گذاران و فعالان حوزه سلامت، برنامه های در حال اجرا را پایش و ارزیابی نمایند. همچنین با استفاده از تجارب جهانی، برای بهبود بیشتر وضعیت تغذیه جامعه، سیاست های جدیدی را پایه ریزی نمایند. قطعا این برنامه ها در مناطق محروم که با شیوع سوءتغذیه بالایی مواجه هستند، ضرورت بیشتری می یابند.
نوع مقاله:
مقاله مروری
زبان:
فارسی
صفحات:
48 -59
لینک کوتاه:
magiran.com/p1982456 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.