تارشگری جهانی و امنیت بین الملل، بر اساس مکتب کپنهاگ

پیام:
چکیده:

تارشگری بین المللی به عنوان یک ورودی آشوب ساز، یکی از مهمترین عوامل در بی ثباتی نظام بین الملل و برجسته ترین مسئله امنیتی در قرن بیست و یکم است. تارشگری به مثابه یک پدیده بین المللی، تهدیدی جدی برای امنیت ملی، بشری، منطق های و جهانی است و امروزه هیچ کشوری از حملات تارشگری و پیامدهای آن مصون نیست، بنابراین تحلیل مسائل مربوط به تارشگری بین الملل و امنیت با استناد به نظریات روابط بین الملل، نقش مهمی در درک چالش های تارشگری دارد. از این رو در این پژوهش تلاش گردیده، با توجه به ابعاد مختلف امنیت از منظر مکتب کپنهاگ و با استفاده از روش توصیفی- تحلیلی به این پرسش پاسخ داده شود که تارشگری جهانی، امنیت بین الملل را چگونه با چالش و تهدید مواجه می سازد؟ در پاسخ به سوال پژوهش این فرضیه مطرح است که، فعالیت های تارشگری بیش از پیش امنیت نظامی، مرزها و استقلال سرزمینی کشورها را در سراسر جهان تهدید خواهد کرد. به صورت مستقیم و غیرمستقیم بر اقتصاد ملی و بین المللی تاثیر می گذارد. با افزایش درگیری های فرق های در میان مسلمانان جهان، رشد اسلام هراسی و اسلام ستیزی؛ به ویژه در جوامع غربی و رشد گرایش جنگجویان خارجی به گروه های تارشگری، امنیت اجتماعی را تهدید می کند. با سلب حق حیات، حق آزادی و امنیت شخصی و حق آزادی در مذهب و عقیده امنیت انسانی را در معرض تهدید قرار می دهد و فعالیت های مرتبط با تارشگری تاثیرات مستقیم و غیرمستقیم مخربی بر محیط زیست می گذارد.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
91 -120
لینک کوتاه:
magiran.com/p1983772 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.