مروری بر تحولات اخیر در سیستم های پیشنهاد دهنده فیلتر مشارکتی

پیام:
چکیده:
سیستم های پیشنهاد دهنده ابزارها و تکنیک هایی هستند که در فرآیند تصمیم گیری به پیش بینی علایق کاربران، توصیه قلم داده های متناسب و نزدیک به سلائق کاربر نیز می پردازد. با افزایش رو به رشد حجم داده ها، اهمیت وجود سیستم های پیشنهاد دهنده، که قادر به پالایش داده ها و ارائه توصیه هستند، به شدت احساس می شود. سیستم های پیشنهاد دهنده فیلترمشارکتی توانسته اند نسبت به سایر مدل های موجود از نتایج بهتری بهره مند شوند. در این سیستم ها علاوه بر یافتن تشابهات موجود بین کاربران و یا قلم داده ها می توان از احساسات، عوامل فیزیکی و محیطی، امنیتی، رخدادها و تمام مواردی که می توانند به نحوی تاثیرگذار باشند بهره برد. در این مقاله، مروری بر تحولات سیستم‏های پیشنهاد دهنده در سال‏های اخیر ارائه می شود. در این راستا ابتدا به دسته بندی انواع روش های موجود و مشکلات این سیستم ها و سپس به بیان مقالات اخیر آن به خصوص سیستم های پیشنهاد دهنده ی مبتنی بر فیلتر مشارکتی می پردازیم. هدف و سوال اصلی که می توان مطرح کرد این است که آیا سیستم های پیشنهاد دهنده در طی این سال ها توانسته اند تا جایگاه مناسب خود را بیابند و اعتماد لازم را در بین جوامع و حوزه های مختلف جلب نمایند؟
کلیدواژگان:

سیستم های پیشنهاد دهنده، فیلتر مشارکتی، شباهت، خوشه بندی، اعتماد

زبان:
فارسی
صفحات:
117 -129
لینک کوتاه:
magiran.com/p1987605 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!