ارزیابی کارایی روش بازاریابی ویروسی ترکیبی با روش خوشه بندی شبکه ای و مقایسه نتایج

پیام:
چکیده:
در یک بازار رقابتی، درک نیاز مشتریان و تبلیغات موثر، از مهم ترین فاکتورهای بقا به شمار می آید. گسترش اینترنت و شبکه های مجازی، فرصت مناسبی برای شرکت ها جهت تبلیغات فراهم کرده است و لذا مطالعه روش ها و مدل های بازاریابی الکترونیک اهمیت زیادی پیدا می کند. یکی از جدیدترین این روش ها، بازاریابی ویروسی است که بر تبلیغات دهان به دهان استوار بوده و قدرت بسیار زیادی دارد. بازاریابی ویروسی بر این اصل متکی است که در هر شبکه اجتماعی، تعدادی از کاربران قدرت و تاثیرگذاری بالایی روی دیگران دارند و لذا با شناسایی آن ها و ایجاد پیام های تبلیغاتی خوب، می توان از طریق آن ها به بازاریابی موثر پرداخت. بنابراین، شناسایی کاربران با اهمیت، مهم ترین فعالیت در بازاریابی ویروسی به حساب می آید. در این راستا، تحقیقات مختلفی با استفاده از انواع روش های مبتنی بر گراف و مبتنی بر انتشار، به شناسایی کاربران پرداخته اند. در این پژوهش، از قابلیت های هر دو روش استفاده شده و با به کارگیری معیار مرکزیت نیمه محلی از روش های مبتنی بر گراف و مدل خوشه بندی مارکوف از روش های مبتنی بر انتشار، یک مدل ترکیبی جدید جهت خوشه بندی کاربران و شناسایی کاربران کلیدی، ارائه گردیده است. نتایج به دست آمده، نشان دهنده همبستگی بالاتر روش پیشنهادی با معیار SIR و در نتیجه کارایی بالاتر آن از سایر روش های به کار گرفته شده در تحقیق است.
زبان:
فارسی
صفحات:
65 -72
لینک کوتاه:
magiran.com/p1988180 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!