انواع تومورهای مغزی گلیوما و تغییرات ژنتیکی در مسیرهای پیام رسانی آن ها

پیام:
چکیده:
زمینه و هدف
گلیوما یک نوع رایج از تومور مغزی اولیه است که از سلول های گلیال مغز که احاطه و پشتیبانی نورون های مغزی را بر عهده دارند، منشا می گیرند. این تومورها از سه نوع مختلف از سلول ها که به طورمعمول در مغز یافت می شوند به وجود می آیند: آستروسیت ها، الیگودندروسیت ها و سلول های اپاندیمال که بر این اساس، انواع گلیوما عبارت اند از: آستروساتیوما،  Oligoastrocytomas،Ependymomas. مسیرهای پیام رسان در اصطلاح زیست شناسی، شبکه های بیولوژیکی پیچیده ای هستند که از سه مرحله تشکیل شده اند: (1) مرحله ورودی که در آن گیرنده های غشاء و لیگاندهای آن ها، سیگنال را از خارج سلول وارد می کنند؛ (2) مرحله پردازش سیستم هسته ای که در آن پروتئین کینازها سیگنال ها را به درون هسته می فرستند؛ (3) مرحله خروجی که در آن فاکتورهای رونویسی ژن هایی که بر عملکردهای مختلف سلولی تاثیر می گذارند را تنظیم می کنند.
نتیجه گیری
خصوصیات تومورهای گلیوما که شامل تکثیر کنترل نشده، تهاجم و رگ زایی است، از فعال سازی این 3 مسیر حاصل می شود. درک تغییرات ژنتیکی که در این 3 مسیر اتفاق افتاده و موجب تشکیل و پیشرفت تومورهای گلیوما می گردد، به بهبود پیش آگهی بیمار به منظور شناسایی اهداف درمانی جدید کمک می کند. در این بررسی، ما یک مرور کلی از پیشرفت های اخیر و درک کنونی از تغییرات ژنتیکی در این مسیرهای پیام رسان گلیوما ارائه می نماییم.
نوع مقاله:
مقاله مروری
زبان:
فارسی
صفحات:
1177 -1186
لینک کوتاه:
magiran.com/p1988676 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.