سازمان آینده (ادهوکراسی)

نویسنده:
چکیده:
یکی از رایج ترین و پایدارترین اسطوره ها درباره ی آینده این است که انسان را در چنین سازمان و تشکیلات بسیار وسیع چون مهره ای نا کارآمد تصویر می کند. در این طرح هرفردی در چاچوب دیوانسالاری منجمد شده است . دیوار های این قالب ویژگی انسان را از بین می برد ،شخصیت اورا نابود می کند و او را وا می دارد که یا تسلیم شود و یا ازجان خویش دست بشوید. چون گمان بر اینست که سازمان ها پیوسته وسیع تر و نیرومندتر شوند، مطابق این فرض خطری که در آینده افرادرا تهدید می کند این است که به صورت ضعیف ترین موجود ، یعنی به صورت انسان سازمانی در آید.دشوار می توان فشار و سنگینی این پیش بینی بدبینانه که اذهان همگان و به ویژه ذهن نسل جوان را در سیطره ی خود گرفته است برآورد کرد. آنچه کل موضوع را این همه عاطفی می کند این است که سازمان و تشکیلات بخش جدایی ناپذیر زندگی ماست. دیوانسالاری، یعنی نظامی که قرار است همگی افراد را در زیر سنگینی خود ضایع کند، خود دستخوش تغییرات بسیار است.
زبان:
فارسی
صفحه:
14
لینک کوتاه:
magiran.com/p1988843 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!