چشم انداز مشترک تصویری از آینده ی مطلوب سازمان

نویسنده:
چکیده:
چشم انداز مشترک عبارت است از ایجاد احساس مسئولیت در یک گروه از طریق ایجاد تصاویر مشترک از آینده ی مطلوب سازمان (پیتر سنگه، 1990). آرجریس و شون معتقدند چشم انداز مشترک عبارت است از  ظرفیت ایجاد یک تصویر و آرمان مشترک از آینده ای که که به دنبال آن هستیم. چشم انداز مشترک تنها یک عقیده نیست. چشم انداز مشترک، نیرویی است در درون قلب مردمان که مانند نیروی عظیم رفتار می نماید و آنان را وادار به عمل می کند. در ساده ترین سطح چشم انداز مشترک پاسخ به این سوال است که: ما چه چیزی را می خواهیم خلق کنیم؟ دقیقا مانند چشم اندازی شخصی که تصویری است از آنچه که مطلوب و منتهای آرزوهاست در دل و روح انسان، چشم انداز مشترک نیز تصویری است که در یک سازمان و نزد گروهی از انسانها وجود دارد.آن ها احساس مشترکی از آرزوی مشترک بوجود می آورند و در کل سازمان خود آن را نشر می دهند و با استفاده از این عامل مشترک،  فعالیتهای خودر را شکل میدهند. بنابراین یک چشم انداز زمانی واقعا مشترک محسوب می گردد که من و شما تصویری یکسان در ذهن خود داشته باشیم و به این تصویر کاملا متعهد و معتقد باشیم. در واقع باید ارتباطی کاملا مشخص و روشن بین ما برقرار باشد تا به نقطه ی  مشترکی دست یابیم و از منبع مشترکی الهام بگیریم (سنگه، 1990، ص 260).ایده ای که همواره الهام بخش سازمانها در زمینه ی رهبری بوده است، عبارتست از ظرفیت ایجاد یک تصویر و چشم انداز مشترک از آینده ای که به دنبال آن هستیم. به سختی می توان سازمانی را نام برد که به درجه ای از موفقیت رسیده باش بدون آنکه دارای اهداف، ارزشها و چشم اندازهایی باشد که عمیقا در سطح موسسه پذیرفته شده باشند (سنگه، 1990، ص 16).چشم انداز مشترک برای افراد و سازمان، همانند ستاره های آسمان برای یافتن مسیر است. تصور اینکه سازمانی بعضی از معیارهای موفقیت را بدون برخورداری از چشم انداز مشترک عمیق کسب و حفظ کرده باشد، سخت است (مارکوارت، ص 98).
زبان:
فارسی
صفحه:
26
لینک کوتاه:
magiran.com/p1988846 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!