بهبود سیستم های توصیه گر با کمک وب معنایی

پیام:
چکیده:
بشر در زندگی خود به منظور تامین مایحتاج زندگی، همواره از مشاوره و پیشنهادهای دیگران که به صورت شفاهی و یا نوشتاری ارائه می شوند، بهره گرفته و آن ها را در تصمیم گیری های خود لحاظ می نماید. امروزه با پیشرفت فناوری و گسترش کسب و کار الکترونیکی در بستر وب سایت های اینترنتی، فصل جدیدی از زندگی دیجیتال به کمک سیستم های توصیه گر آغاز گردیده است. مهم ترین هدف در این سیستم ها، جذب مشتریان و جلب اعتماد آن ها از طریق ارائه بهترین و مناسب ترین پیشنهاد خرید محصولات، با توجه به علایق و سلایق آن ها می باشد. در این پژوهش سعی گردیده است، به کمک ارتباطات موجود در هستان شناسی DBpedia اطلاعاتی در ارتباط با حوزه فیلم استخراج گردد. سپس ساختار سیستم توصیه گر طراحی و پیاده سازی شده و به کمک اطلاعات موجود برروی پایگاه داده MovieLens عملکرد سیستم توصیه گر مورد ارزیابی قرار می گیرد. بنابر تست های انجام شده، مدل پیشنهادی در میان سایر روش هایی که به نحوی از وب معنایی بهره میبرند، از کارایی بالاتری برخوردار است.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
45 -56
لینک کوتاه:
magiran.com/p1989521 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.