مروری بر حذف آلاینده های دارویی از پساب توسط فرآیندهای ازن زنی و اکسایش پیشرفته

پیام:
چکیده:
محصولات دارویی و مراقبت های شخصی به عنوان آلاینده های در حال ظهور در منابع آب شناخته شده اند. حضور این محصولات حتی در مقادیر بسیار کم (در محدوده میکرو تا نانوگرم) اثرات نامطلوبی را بر محیط‎زیست و بهداشت ایجاد می کند. تاکنون روش های زیادی در منابع علمی برای حذف داروها از پساب مورد بررسی قرار گرفته اند که مهم ترین آن‎ها فرآیندهای اکسایش پیشرفته نظیر: فرآیند ازن زنی (حذف بالای 99% از داروهای استروئیدی و غیراستروئیدی، آنتی‎بیوتیک ها، تنظیم‎کننده چربی و ضدالتهابی)، فنتون و فتوفنتون (تخریب کامل آنتی‎بیوتیک ها نظیر آموکسی سیلین)، فتوفنتون خورشیدی (حذف کامل افلاکساسین و تری متوپریم)، سونولیز (حذف 100% سیپروفلوکساسین)، UV/H2O2 (تخریب کامل آموکسی سیلین) و ترکیب این فرآیندها با هم برای کاهش زمان واکنش و در نتیجه کم‎کردن هزینه ها است. فرآیند ازن زنی به‎دلیل قدرت اکسیدکنندگی بالای مولکول ازن، یک تکنولوژی امیدوارکننده در حذف آلاینده هایی است که با روش های معمولی نمی توان آن ها را از آب حذف کرد. در این مقاله پژوهش های انجام شده مربوط به فرآیندهای مبتنی بر ازن برای حذف آلاینده های دارویی از آب و فاضلاب های شهری گردآوری شده است. علاوه‎بر این، نقش پارامترهای موثر بر میزان حذف آلاینده های دارویی نظیر زمان تماس ازن با آلاینده، pH محلول، دوز ازن، غلظت آلاینده و نوع دارو مورد بررسی قرار گرفتند.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
5 -17
لینک کوتاه:
magiran.com/p1993646 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!